La data de 31 octombrie, poliția din Cahul a primit o sesizare despre dispariția de 6 zile a unui cetățean. Deplasându-se la domiciliul acestuia, oamenii legii au spart lacătul casei și au depistat cadavrul bărbatului cu multiple semne de moarte violentă.
La doar câteva ore după depistarea cadavrului, angajații Comisariatului de poliție din Cahul au încătușat principalul suspect, fostul chiriaș al victimei, în vârstă de 45 de ani.
Crima s-a produs la data de 25 octombrie 2012, după ce chiriașa și-a anunțat soțul că este certată și bruscată de stăpânul casei, acesta din urmă fiind în stare de ebrietate. Capul familiei, s-a întors de la serviciu și a snopit în bătăi proprietarul gosdpodăriei, după care l-a legat de picioare și l-a lăsat la podele peste noapte. Dimineața, cuplul a depistat moartea bărbatului, de 65 de ani, iar pentru a se eschiva de pedeapsă au părăsit casa, lăsând cadvrul încuiat în interior.
Actualmente bănuitul este cercetat penal în baza art. 151 Cod Penal al RM. Dacă va fi găsit vinovat de «Vătămarea intenţionată gravă a integrităţii corporale sau a sănătăţii, care a provocat decesul victimei», acesta riscă să facă până la 15 ani de închisoare.