Fenomenul migraţiei ilegale a devenit un pericol social şi acesta poate fi numit ca una dintre cele mai răspândite „infracţiuni ale secolului XXI”. La ora actuală această fărădelege reprezintă una dintre cele mai extinse metode de realizare a dorinţelor compatrioţilor noştri de a ajunge la muncă peste hotare. Motivele sunt diverse: sărăcia, disperarea şi, de ce nu, ignoranţa şi naivitatea. Mii de moldoveni cad pradă uşoară organizatorilor migraţiei ilegale.
Astăzi, acest fenomen cunoaşte itinerare şi metode noi de plecare. Pentru o maximă eficienţă, acţiunile de combatere a acestor infracţiuni trebuie să fie riguros organizate, planificate şi coordonate. Un rol primordial în activitatea de combatere a acestui flagel al societăţii îi revine Centrului pentru combaterea traficului de persoane al Ministerului Afacerilor Interne, care întreprinde un complex larg de activităţi organizatorice şi practice îndreptate la stoparea şi combaterea acestor fenomene infracţionale. Anual în activitatea CCTP sunt deconspirate zeci de filiere de migraţie ilegală, activitatea acestora fiind stopată.
Angajaţii Centrului pentru combaterea traficului de persoane al Ministerului Afacerilor Interne au stopat, recent, activitatea unei filiere de organizare a migraţiei ilegale a cetăţenilor din Republica Moldova în spaţiul schengen, preponderent în Italia. Organizatorul acestei filiere s-a dovedit a fi un bălţean, în vârstă de 28 de ani, care organiza migraţia ilegală cetăţenilor moldoveni în Uniunea Europeană.
Ca rezultat al unei operaţiuni de specialitate, poliţiştii de la CCTP au stabilit că, solicitanţilor de a pleca peste hotare li se perfecta un pachet de acte false (carnet de muncă cu ştampile ale unor întreprinderi, directorii cărora nici nu cunoşteau despre acest fapt ş.a.). De menţionat că, suspectul activa la o firmă de transporturi din municipiul Bălţi, perfectându-le „clienţilor săi” document special precum că ar fi angajaţi în calitate de şoferi la aceeaşi întreprindere, iar peste hotare pleacă în calitate de transportatori de pasageri sau mărfuri industriale. În baza acestor documente, organizatorul obţinea ilegal viză la unul dintre consulatele ţărilor schengen din capitală. Pentru serviciile sale, suspectul avea un venit 1000 de euro: 500 în avans, restul sumei era onorată la primirea paşaportului cu viza. Forţele de ordine presupun că suspectul a obţinut profituri considerabile de pe urma organizării migraţiei ilegale, deoarece practică acest gen de activitate de mai bine de un an.
Suspectul a fost surprins de poliţie în flagrant, în momentul în care a returnat unui solicitant paşaportul cu viză, ridicând a doua jumătate a sumei solicitate.
În prezent, oamenii legii cercetează cazul în vederea stabilirii tuturor circumstanţelor şi persoanelor implicate. În privinţa suspectului a fost iniţiată o cauză penală în baza indicilor prevăzuţi de art. 362/1 al.1 Cod Penal al RM „Organizarea migraţiei ilegale”. Conform legislaţiei în vigoare persoanele culpabile de comiterea unei asemenea infracţiuni se pedepsesc cu amendă în mărime de la 6 000 la 10 000 de lei sau cu închisoare pe un termen de la 1 la 3 ani, cu privarea de dreptul de a ocupa anumite funcţii sau de a exercita o anumită activitate pe un termen de la 1 la 3 ani, iar persoana juridică se pedepseşte cu amendă în mărime de la 20 000 la 40 000 de lei, cu privarea de dreptul de a desfăşura o anumită activitate, sau cu lichidarea întreprinderii.
Centrul de presă
9 septembrie 2020