Astăzi, 2 decembrie 2009, dl Victor Catan, ministru al afacerilor interne, a participat la o masă rotundă, prilejuită de lansarea Raportului „Performanţele justiţiei penale prin prisma drepturilor omului. Evaluarea procesului de transformare a sistemului de justiţie penală în Republica Moldova” , organizată de Fundaţia „Soros” în Republica Moldova.
Dl ministru a salutat iniţiativa Fundaţiei „Soros” de a pune în dezbatere o tematică atît de actuală. „Subiectul dat reprezintă un imperativ al sistemului organelor de implementare a legii din ţara noastră, fiind element-cheie al politicii de guvernare, un indicator de performanţă în procesul de integrare europeană a Republicii Moldova, precum şi un angajament internaţional, asumat în lumina ratificării şi alinierii la instrumentele juridice cu caracter universal şi european”, - a spus dl Catan.
Cu toate că în ansamblu legislaţia penală a Republicii Moldova a fost supusă unui şir de modificări şi completări, fiind paralel expertizată internaţional, mai există şi unele domenii, care necesită a fi ajustate, mai sunt unele lacune la capitolul implementării legii prin prisma respectării drepturilor omului, fiind evidenţiată o gamă largă de acţiuni, ce urmează a fi întreprinse.
Indicatorii greşiţi de performanţă în activitatea poliţiei, bazaţi pe numărul de crime descoperite, practica nocivă şi goana după indici numerici de apreciere au dictat existenţa torturii şi tratamentului inuman în custodia poliţiei. Modificarea sistemului de evaluare a activităţii poliţiei va condiţiona, neapărat, excluderea oricărei tentative de lezare a drepturilor cetăţenilor.
MAI întreprinde paşi concreţi pentru a redresa situaţia şi a redobândi încrederea cetăţenilor în organele de drept, ca poliţia să devină, cu adevărat, un organ-garant al drepturilor şi libertăţilor omului. În lumina noilor evoluţii social-politice şi ca instituţie nemijlocit implicată în procesul de implementare a justiţiei penale, MAI acordă o atenţie deosebită respectării drepturilor omului în cadrul implementării legii penale.
Actualmente, organele afacerilor interne se află într-o profundă reformare, după noi standarde, fiind înaintate noi cerinţe în activităţile poliţieneşti în scopul asigurării supremaţiei legii şi protecţiei drepturilor şi libertăţilor fundamentale ale omului.
A fost lansat un studiu amplu al sistemului precedent de administrare a MAI, cu atragerea experţilor internaţionali în vederea evaluării impactului negativ şi a căilor de eradicare a acestuia, precum şi implementării noilor principii de activitate şi obiective de importanţă majoră a organelor afacerilor interne:
- asigurarea respectării drepturilor omului şi eliminarea cazurilor de corupţie, actelor de tortură şi tratament inuman;
- întărirea legalităţii şi a disciplinei de serviciu;
- descentralizarea serviciilor MAI şi implementarea concepţiei poliţiei comunitare;
- depolitizarea şi demilitarizarea treptată a poliţiei.
„Sunt adeptul instaurării şi creării unui serviciu de poliţie bazat pe activitatea comunitară, adică transformarea OAI dintr-un organ represiv în unul de asistenţă nemijlocită în folosul societăţii. Poliţia trebuie să fie alături de problemele cetăţenilor şi să fie garantul unui dialog constructiv cu societatea. În acest sens, dorim să implementăm noile concepte universal recunoscute, cum ar fi poliţia comunitară sau de proximitate – destinate atragerii reprezentanţilor societăţii civile şi cetăţenilor la comunicare zilnică cu poliţia”, - a menţionat Victor Catan.
În proces de elaborare se află Conceptul de prevenire a crimelor manifestat prin:
- reacţionarea promtă la sesizările cetăţenilor;
- acordarea suportului juridic populaţiei;
- ridicarea gradului de transparenţă în activitate;
- comunicarea cu societatea.
Dl ministru a subliniat faptul, că reformele lansate de MAI nu se vor încununa cu succes, dacă nu vor avea un suport şi un sprijin din partea societăţii civile şi altor actori-cheie, implicaţi în procesul de implementare a justiţiei, şi nu în ultimul rând, al asistenţei din partea donatorilor străini.
În încheiere dl Victor Catan a mulţumit organizatorilor pentru formatul întrunirii şi dialogul constructiv şi a reiterat transparenţa multilaterală a instituţiei pe care o reprezintă, chemând la o conlucrare eficientă şi reciproc avantajoasă.