Mergi la conţinutul principal
  • Clear

Conducerea

Card image cap

                                 Secretar de stat                                          (în domeniul ordinii și securității publice prevenirii și combaterii criminalității)

Datele personale

  • Numele, Prenumele: Dorin PURICE

  • Data nasterii: 11 octombrie 1970

  • Locul nașterii: s. Cioara, raionul Hânceşti, Republica Moldova

  • Telefon: 0(22) 255-544

  • E-mail: dorin.purice@mai.gov.md

Educație și formare:

  • 1991-1996 – Universitatea de Stat din Moldova, Facultatea de Drept;


Activităţi de instruire adiţionale:

  • Iulie 2017 Management al proiectelor programelor şi portofoliilor, Chişinău, Republica Moldova;

  • Iunie 2017 Programul privind migrația internațională și securitatea globală ”George C. Marshall” Centru european pentru studii în Securitate, Germania;

  • Mai 2016 – Program internațional de Lidership ”Pentru o lume sigură: Cooperarea militară și securitatea internațională”, Departmentul de Stat al SUA (New York SUA);

  • Septembrie – Octombrie 2009 –  Participare în cadrul Programului "Lumea deschisă/Open World", organizat de Consiliile Americane şi Centrul Lumea deschisă destinat liderilor pe lângă Librăria Congresului (SUA);

  • Noiembrie 2006 – Departamentul de Securitate Internă, Centrul federal de instruire privind normele de drept (Glynco, Georgia, SUA) Training privind siguranța ofițerilor;

  • Aprilie 2005 – Seminar privind utilizarea ilegală şi traficarea armelor şi armelor de calibru mic;

  • Februarie – Martie 2001 – TACIS/FARE Bruxelles, Regatul Belgiei, Modernizarea punctelor de trecere la frontiera UE;

  • Martie 2000 – Academia Internaţională de aplicare a legii (Budapesta), Combaterea crimei organizate şi a corupţiei;

  • Februarie 2000 (Chişinău) – Organizaţia Mondială a Vămilor, Aplicarea tehnicilor cu privire la frauda comercială;

  • Septembrie 1997 – Departamentul de Comerţ al SUA, Programul de dezvoltare a legii comerciale, Seminarul cu privire la comerţul cu servicii.


Experienţă profesională:

  • Noiembrie 2017 –  prezent –  Secretar de Stat al MAI;

  • Aprilie 2016 – Noiembrie 2017 – Viceministru al afacerilor interne;

  • August 2012 – Aprilie 2016 – Șef al Departamentului Poliţiei de Frontieră al MAI;

  • Iunie 2011 – August 2012 –  Expert pe probleme vamale și management al frontierelor, Misiunea UE pentru Stabilirea şi Asigurarea Normelor de Drept (EULEX) în Kosovo;

  • Iulie 2005 – Iunie 2011 – Şeful Direcţiei managementul riscurilor şi audit post-vămuire (Departamentul de aplicare a legii);

  • Ianuarie 2004 – Iulie 2005 – Departamentul Vamal, Consilier al Directorului general al Departamentului Vamal, Membru al Comitetului Comun de Cooperare (JCC) al Centrului Iniţiativei de cooperare în Europa de SE (SECI);

  • Noiembrie 2001 – Decembrie 2003 – Departamentul Vamal, Reprezentant (ofiţer de legătură) al Departamentului Vamal al Republicii Moldova în cadrul Iniţiativei de cooperare în Europa de SE (SECI), Centrul regional SECI pentru combaterea criminalității transfrontaliere (Bucureşti);

  • August 2001 – Noiembrie 2001 – Departamentul Vamal, Specialist principal în cadrul Biroului Naţional al Iniţiativei de Cooperare în Europa de SE/Oficiul regional pentru schimbul de informaţii (SECI/RILO);

  • Decembrie 1997 – August 2001 – Specialist principal al Direcţiei juridice şi relaţii internaţionale;

  • Noiembrie 1996 – Decembrie 1997 – Specialist al Direcţiei combaterea contrabandei.

Publicaţii, articole:

  • Autor şi coautor al câtorva publicaţii:

  • ”Responsabilitatea pentru comiterea contrabandei” 1998 (autor);

  • ”Cooperarea vamală a Republicii Moldova” 2000 (autor);

  • ”Codul vamal al Republicii Moldova” 2000 (coautor);

  • ”Colaborarea între Republica Moldova şi ţările din sud-estul Europei în combaterea criminalităţii transfrontaliere” 2002 (autor);

  • Autor a 5 publicaţii în revista ”VAMA”.

Limbi vorbite

  • Româna (nativă)

  • Rusa

  • Engleza

  • Franceză