Mergi la conţinutul principal
  • Clear

Conducerea

Card image cap

                                 Secretar de stat                                          (în domeniul cooperării internaționale, politicilor de personal și învățămînt)

Datele personale

  • Numele, Prenumele: Mihail BEREGOI

  • Data nasterii: 11 octombrie 1973

  • Locul nașterii: Republica Moldova

  • Nationalitate: Republica Moldova

  • Telefon: 0(22) 255-544

  • E-mail: mihail.beregoi@mai.gov.md

Educație și formare:

  • Noiembrie 2013 – Ianuarie 2015 – Universitatea de Economie și Afaceri din Viena (WU), Viena, Austria - Master în Managementul Afacerilor (MBA Executiv), Diplomă de masterat;

  • 2000-2002 Universitatea de Stat de Medicină şi Farmacie „Nicolae Testemiţanu”, Chișinău, R. Moldova - Secundariat Clinic, Certificat;

  • Octombrie 1996Septembrie 1999 Universitatea de Stat de Medicină şi Farmacie „Nicolae Testemiţanu”, Chișinău, R. Moldova- Program de rezidențiat în Anestezie și Terapie Intensivă Certificat;

  • Iunie 1990 – Septembrie 1996 Universitatea de Stat de Medicină şi Farmacie „Nicolae Testemiţanu”, Chișinău, R. Moldova,  Facultatea de Medicină Generală, Diplomă.


Experienţă profesională:

  • Aprilie 2016 – Prezent –  Secretar de Stat al Ministerului Afacerilor Interne;

  • Ianuarie 2016 – martie 2016 – Consilier Politici, Guvern / GIZ;

  • August 2015 – ianuarie 2016 – Consilier Principal de Stat al Prim-ministrului;

  • Decembrie 2014 – august 2015 – Expert de referință, Proiectul „Sporirea eficienței, responsabilității și transparenței instanțelor de judecată din Moldova”;

  • Februarie 2014 – mai 2014 –  Lider de echipă în exercițiu, Proiectul „Susținerea Guvernului Moldovei în domeniul anticorupției, reformei Ministerului Afacerilor Interne, inclusiv a poliției și protecției datelor cu caracter personal”;

  • Ianuarie 2012 – ianuarie 2014 – Expert de referință, Proiectul „Susținerea Guvernului Moldovei în domeniul anticorupției, reformei Ministerului Afacerilor Interne, inclusiv a poliției și protecției datelor cu caracter personal”;

  • Decembrie 2010 – Decembrie 2011 – Manager de proiect, „Edificarea e-Guvernării în Moldova”, Programul Națiunilor Unite pentru Dezvoltare din Republica Moldova;

  • Iulie 2010 – Decembrie 2010 – Expert, Misiunea Uniunii Europene de consiliere în politici publice pentru Republica Moldova;

  • August 2009 – iulie 2010 – Ofițer de legătură în Republica Moldova, Centrul de control asupra armelor mici și ușoare din Europa de Sud-Est (SEESAC);

  • Iulie 2003 – iunie 2009 – Manager de proiect, Proiectul regional de asistență tehnică al Uniunii Europene „Programul pentru prevenirea abuzului și traficului de droguri în Belarus, Ucraina și Moldova” (BUMAD), implementat de Ministerul Afacerilor Interne;

  • Octombrie 1996 – iulie 2003 – Rezident, Medic, Spitalul Clinic Municipal de Urgență, Spitalul Clinic Municipal Nr.1.

Limbi vorbite

  • Româna (nativă)

  • Rusa

  • Engleza