Skip to main content

Fereşte-te de capcanele traficului de persoane

Traficul de carne vie este un fenomen complex al zilelor noastre, un fenomen subteran cu dimensiuni globale, vinovat de producerea a mii de drame omeneşti. Oricât de crudă ar părea exprimarea, ea este reală, fiinţele umane fiind vândute şi revândute din ce în ce mai scump, amăgite ca simple obiecte şi apoi exploatate. De regulă victimele traficanţilor sunt ţinta unui tratament inuman, a înşelăciunilor şi escrocheriilor, mirajul câştigurilor de peste hotare şi dorinţa de a-şi încerca norocul în alte ţări îi împing pe mulţi moldoveni în plasa unor veritabili escroci.

Combaterea comerţului cu femei, proxenetism şi traficul de copii continuă să fie sarcinile primordiale ale Ministerul Afacerilor Interne. Prin diferite metode operative şi de investigaţie, oamenii legii au reuşit să identifice zeci de traficanţi de carne vie şi să anihileze filierele. Graţie conlucrării eficiente a poliţiştilor noştri cu organismele internaţionale au fost smulse din bordelurile musulmane şi europene mii de femei din Republica Moldova.

O tentativă de racolare a fetelor moldovene pentru practicarea prostituţiei, peste hotarele ţării, a fost prevenită de angajaţii Centrului pentru combaterea traficului de persoane (CCTP).

Poliţiştii au intrat în posesia unei informaţii potrivit căreia, pe teritoriul RM activează un grup specializat în traficul de fiinţe umane. „Afacerea” constă din racolarea fetelor din Moldova cu ulterioara traficare în Republica Cipriotă în scop de exploatare sexuală.

Astfel, oamenii legii au purces la monitorizarea filierei, acţiune ce s-a finalizat cu identificarea şi stoparea plecării potenţialei victime, în vârstă de 28 de ani, originară din satul Chirca, raionul Anenii Noi. Ulterior a fost reţinută şi organizatoarea afacerii, o tânără de 21 de ani.

În alt caz, cei de la CCTP au primit o informaţie operativă precum că o domnişoară de 18 ani, organizează prestarea serviciilor sexuale contra plată cetăţenilor străini – turcilor, cu implicarea fetelor de pe teritoriul ţării cu o stare familială precară. Organizatoarea şi o fată, de 21 de ani au fost reţinute într-un apartament de pe strada Vasile Alecsandri din capitală. Costul serviciilor intime, oferite de “dame” era de 100 dolari pe noapte.

Audiate de poliţişti prostituatele au spus că practică acest gen de activitate de mai mult timp, motivul fiind sărăcia, mizeria etc.

În ambele cazuri, a fost iniţiată câte o urmărire penală în baza art. 220, Cod Penal al Republicii Moldova - “Proxenetismul” – conform căruia, afaceristele sunt pasibile până la 5 ani de puşcărie.

Zi de zi, în faţa ofiţerilor noştri sunt puse sarcini noi, fiindcă, deşi numărul femeilor repatriate este în continuă creştere, cel al tinerelor care îşi încearcă norocul peste hotare nu este în diminuare.

 

 

           

Centrul de presă a MAI
13 mai 2010