Astăzi, 12 august curent, ministrul Afacerilor Interne, Alexandru Jizdan și viceministrul Dorin Purice au avut o întrevedere cu delegația SUA, condusă de Adjunctul Misiunii Statelor Unite ale Americii, Julie STUFFT.
În debutul ședinței, părțile au subliniat despre faptul că cooperarea moldo-americană în domeniul afacerilor interne se realizează prin intermediul unui dialog apropiat cu comunitatea donatorilor, SUA fiind unul din liderii mondiali în acordarea asistenţei ţării noastre prin implementarea proiectelor bilaterale pentru consolidarea capacităţilor poliţieneşti.
Conducerea MAI, a reiterat despre rolul esențial în consolidarea capacităților instituționale, pe care îl reprezintă suportul permanent al părții americane pentru domenii specifice de activitate ale MAI (activitatea polițienească, managementul frontierei, protecția civilă etc.), prin dotări, renovări și instruiri ale personalului.
„Exprimăm recunoştinţa pentru sprijinul și asistența constantă oferită de Ambasada SUA la Chișinău, dar și pentru disponibilitatea autorităţilor americane de a susţine proiectele iniţiate de către MAI, inclusiv prin prisma reformei instituţionale. SUA reprezintă un partener strategic cu care ne dorim consolidarea bunelor relaţii de colaborare în toate domeniile afacerilor interne”, a menționat ministrul Alexandru Jizdan.
La rândul său, Julie STUFFT a accentuat procesul de bună colaborare, inclusiv pe segmentul frontierei, fiind discutate detalii în acest context, despre Proiectul PISCES (Personal Identification Secure Comparison Evaluation System) şi beneficiile acestuia în procesul de asigurare a securităţii frontierelor.
PISCES reprezintă un program soft, elaborat de către TIP (Programul de Interdicţie a Teroriştilor) al Departamentului de Stat al SUA, care reprezintă un sistem computerizat de control al frontierelor prin procesarea datelor personale ale călătorilor.