Skip to main content

Poliţia a reţinut în flagrant o persoană suspectată de trafic de droguri

Ca rezultat al unui complex de măsuri operative de investigaţie, ofițerii Comisariatului de poliţie din Dubăsari, în conlucrare cu angajații Comisariatului de Poliție sector Rîşcani, au acumulat probe privind activitatea ilegală a unei persoane, implicate în vânzarea drogurilor.

Suspectul, în vîrstă de 34 de ani, a fost reţinut la 20 septembrie, aproximativ la ora 21:25, pe strada Habat Liubovici din capitală. În urma percheziţiei automobilului acestuia, poliţia a ridicat 30 pastile extazy şi 5 pacheţele din polietilenă cu amfetamină, iar la domiciliu acestuia, au mai fost depistate 100 pastile extazy şi un pacheţel de amfetamină.

În acest caz, suspectul este cercetat penal în baza art.217 al.4 Cod Penal RM. Dacă va fi găsit vinovat de „Circulaţia ilegală a substanţelor narcotice, psihotrope sau a analoagelor lor fără scop de înstrăinare”, riscă privaţiune de libertate de pînă la 6 ani.
Poliția cercetează toate circumstanțele acestui caz și originea drogurilor.

Centrul de presă al DP MAI,
21 septembrie 2012