Skip to main content

Doar la 18 ani riscă închisoare pentru omor

Angajaţii Comisariatului de poliţie Anenii-Noi au reţinut o tânără, de 18 ani, suspectată de omorul intenționat al unei consătence, de 75 ani. Pensionara a decedat în rezultatul multiplelor plăgi de cuțit din regiunea toracelui și a abdomenului.

La finele săptămânei trecute, la Unitatea de gardă a Comisariatului de poliţie din raionul Anenii-Noi a parvenit o informaţie telefonică precum că în satul Mereni arde o gospodărie iar în interiorul unei anexe de iarnă zace cadavrul însângerat al proprietarei. Sunetul a fost efectuat de o vecină care, știind că vicitima locuiește singură, o vizita adesea. 

Ajunşi la faţa locului, pompierii au lichidat incendiul iar în căsuța de iarnă au depistat cadavrul proprietarei casei și două cuţite de bucătărie cu pete brune, asemănătoare cu sângele. În casă era dezordine, fapt care indica cu certitudine că între victimă şi agresor, a avut loc un conflict.

Ca rezultat al efectuării expertizei medico-legale a cadavrului s-a stabilit că femeia a primit 16 lovituri de cuţit în regiunea toracelui, spatelui și a abdomenului.

După un șir de acțiuni operative de investigație poliția din Anenii Noi a identificat principalul suspect de omor. Aceasta s-a dovedit a fi o elevă a clasei XII din liceul din localitate.
Audiată de oamenii legii, suspecta, în vârstă de 18 ani şi-a recunoscut pe deplin vina, povestind cu detalii scenariul crimei.
Astfel, fata a declarat oamenilor legii că adesea venea în casa victimei, ajutând-o prin gospodărie şi mai stând la vorbă. Pensionara, fiind profesoară, i-a dat adesea suspectei sfaturi utile de viață.

Nici în seara fatală bătrâna nu a fost mai puțin ospitalieră. Împreună cu suspecta aceasta a cules gutuie, mere, efectuând și alte lucrări prin grădină, după care, tânăra a cerut bătrânei să-i împrumute 500 lei. Suspecta povestește că victima a adus banii din casă, unde a intrat cu o lumânare, după care au intrat împreună în căsuţa de iarnă, unde au stat de vorbă la un ceai cu dulciuri. În timpul discuţiei, bătrâna i-a făcut observație fetei pentru unele fapte rușinoase de care a auzit din "gura lumii". Femeia i-a zis fetei că nu mai are nevoie de ajutorul său deoarece ar fi o fată rea. Simţindu-se ofensată, suspecta a împins victima, după care i-a aplicat mai multe lovituri de cuţit și a fugit de la locul crimei cu un taxi. Deplasându-se în capitală fata și-a închiriat o gazdă unde a stat timp de câteva zile.

La finele audierii, tânăra a menționat că din casă, la discuții, femeia s-a întors fără lumânare, acesta servind drept posibilă cauză a incendiului. 

Actualmente suspecta este reţinută. Dacă instanţa de judecată o va găsi vinovată de "Omor intenționat", potrivit art. 145 Cod Penal al RM aceasta riscă până la 25 ani de închisoare.  
Totodată, serviciul pompieri rămâne să stabilească cauzele izbucnirii incendiului din locuinţă.

Centrul de presă al DP MAI,
01 noiembrie 2011