Astăzi, 16 octombrie curent, peste 2000 de polițiști au primit echipament, tehnică de calcul și automobile, procurate în cadrul procesului de reformare al Poliției, în cadrul unui eveniment oficial, la care au participat: viceministrul Afacerilor Interne, Dorin Purice, șeful IGP, Alexandru Pînzari, Șeful adjunct al Secției Operațiuni a Delegației Uniunii Europene la Chișinău, Marco Gemmer, angajați ai Poliției și alți invitați.
În mai 2016, a fost semnată și aprobată, de către Guvern, Strategia de dezvoltare a poliției pentru anii 2016 – 2020, prin care Ministerul Afacerilor Interne și Inspectoratul General al Poliției își propun să continue reforma sistemului polițienesc și să alinieze standardele, în domeniu, la cele internaționale.
Astfel, la eveniment au fost prezentate și înmânate, 54 de vehicule oferite sectoarelor de poliție și pentru unitățile de gardă din inspectoratele de poliție teritoriale, dar și 2053 de unități de tehnică de calcul și peste 4000 de unități de echipament.
”Astăzi avem toate instrumentele necesare prin care putem și trebuie să devenim o Poliție mai modernă, mai eficientă și mai aproape de cetățeni or acest lucru începe în primul rând de la noi, angajații poliției, care pe lângă faptul că trebuie să-și schimbe atitudinea în raport cu necesitățile cetățeanului, ei trebui să fie dotați corespunzător pentru a putea oferi servicii de calitate înaltă societății și a putea face față oricăror provocări.” a declarat șeful IGP, Alexandru Pînzari.
În acest context, viceministrul Dorin Purice a menționat importanța achiziționării acestui lot de automobile, a tehnicii de calcul și echipamentului special, dotări care vin să fortifice anumite compartimente din cadrul reformei Poliției, să contribuie la oferirea unor servicii de calitate pentru cetățeni și care să le insufle acestora încredere. Totodată, viceministrul a adus mulțumiri celor care au contribuit la implementarea reformei și continuă să o facă.
O prioritate a reformei Poliției, reprezintă îmbunătățirea calității serviciilor oferite de poliție, facilitarea accesului cetățenilor la serviciile polițienești și crearea unui serviciu polițienesc modern în conformitate cu cele mai bune standarde și practici UE și internaționale, pentru a răspunde proactiv și în mod egal la nevoile cetățenilor și ale societății în ansamblu.