Mergi la conţinutul principal

Migraţia ilegală în vizorul poliţiei

Forţele de ordine au anihilat activitatea unei filiere specializate în organizarea migraţiei ilegale în spaţiul schengen. Este vorba despre patru chişinăuieni, cu vârste cuprinse între 21 şi 30 de ani, care perfectau acte false pentru a obţine ilegal visa necesara. Costul unor asemenea servicii se ridică la cifra de 3 600 de euro.

Angajaii Centrului pentru combaterea traficului de persoane din cadrul Ministerului Afacerilor Interne au documentat, recent, activitatea reţelei, în baza unei informaţii operative. Astfel, cercetările de specialitate au stabilit că fiecare dintre cei patru „afacerişti” avea rolul său bine determinat. „Managerul” reţelei s-a dovedit a fi o doamnă, în vârstă de 30 de ani. Ceilalţi 3 membri aveau misiunea de a acumula persoane dornice de a ajunge la muncă în spaţiul european şi de a încheia „afacerea”, solicitând buletinul de identitate, 2 poze şi paşaportul victimelor. După acumularea actelor legale, suspecţii treceau la următoarea etapă: perfectarea întregului pachet de acte, necesare pentru a obţine viză.

Printre actele falsificate se numărau, preponderent, actele premature, cum ar fi: certificate de angajare în câmpul muncii, contracte de muncă etc. pe care, ulterior le depuneau la consulatul unei ţări schengen.

Tipii au încăput pe mâna forţelor de ordine în momentul în care şi-au condus victimele la unul dintre aceste puncte pentru o eventuală depunere de acte.

În prezent, în privinţa suspecţilor sunt acumulate toate probele necesare pentru a iniţia o cauză penală în baza art. 362/1 al.3 Cod Penal al RM. Potrivit legislaţiei, persoana culpabilă de „Organizarea migraţiunii ilegale de către o grupare criminală” riscă de la 5 la 15 ani de închisoare.