Mergi la conţinutul principal

Laborator de preparare a drogurilor în propriul apartament

O speluncă de prepare şi desfacere a drogurilor, ghidată de doi tipi a fost depistată de oamenii legii. Suspecţii au nimerit pe mâna forţelor de ordine chiar în apartamentul pe care l-au înzestrat cu materiale necesare pentru a-şi dezvolta afacerea ilegală.
Ofiţerii Comisariatului de poliţie din sectorul Centru al municipiului Chişinău au organizat recent o descindere într-un apartament din strada Sprîncenoaia, deoarece exista informaţia că acolo se prepară substanţe narcotice de origine sintetică şi vegetală. Aici, poliţiştii au depistat un laborator clandestin de prelucrare şi comercializare a stupefiantelor. Capul “afacerii” s-a dovedit a fi chiar proprietarul locuinţei, în vârstă de 27 de ani.
Ca rezultat a percheziţiei apartamentului oamenii legii au depistat peste 300 de pacheţele din hârtie, care serveau drept unitate de măsură pentru vânzarea marijuanei potenţialilor cumpărători iar în sacoşe, marijuană fărâmiţată şi stible de cânepă. De asemenea au mai fost găsite în cutii de carton şi borcane din sticlă şi plastic marijuană sub formă de făină care urma să fie transformată în haşiş.
Totodată, în bucătăria acestuia a fost depistat aparataj necesar destinat preparării narcoticilor (metamfitamin) a cărui component de bază servea fosforul roşu şi o sticluţă cu amfetamină (3 gr).
Suma totală a cantităţii de droguri depistate valorează, pe piaţa neagră, 100 000 de lei.
În acest caz a fost iniţiată o cauză penală în baza articolului 217/1 al. 4 din Codul Penal al Republicii Moldova “Circulaţia ilegală a substanţelor narcotice, psihotrope sau a analoagelor lor în scop de înstrăinare”. Conform legislaţiei în vigoare persoanele culpabile de comiterea unei asemenea infracţiuni se pedepsesc cu închisoare de până la 20 ani, iar persoana juridică se pedepseşte cu amendă în mărime de la 160 000 la 200 000 de lei cu privarea de dreptul de a exercita o anumită activitate sau cu lichidarea întreprinderii.
Actualmente, forţele de ordine cercetează cazul pentru a stabili toate circumstanţele şi persoanele implicate în această infracţiune.
De la începutul anului curent angajaţii Ministerului Afacerilor Interne au înregistrat circa 376 de infracţiuni ce ţin de păstrarea, consumarea şi desfacerea ilicită a substanţelor narcotice.
Poliţia atenţionează, în vizor rămân categoriile de cetăţeni, care produc, livrează, expediază sau importă substanţe narcotice şi psihotrope.
Reiterăm, orice informaţie recepţionată de la cetăţeni cu privire la persoanele care răspândesc narcomania va fi o contribuţie enormă în vederea eradicării, în comun, a acestui viciu social.

Centrul de Presă al MAI
11 martie 2010