La data de 25 noiembrie 2015, reprezentanţii Ministerului Afacerilor Interne au avut o întrevedere cu experţii Consiliului Europei (CoE) în contextul realizării misiunii de evaluare a progreselor reformelor penale în domeniul combaterii torturii şi relelor tratamente.
În cadrul întrevederii, oaspeţii au fost familiarizaţi cu îmbunătăţirile relevante vizînd cadrul legislativ, în special, amendamentele la Codul Penal şi Codul de Procedură Penală al RM, la capitolul depunerea declaraţiilor şi procedura de reţinere în cadrul procesului penal, în vederea prevenirii aplicării torturii şi a tratamentelor inumane şi degradante.
De asemenea, experţii CoE au fost informaţi referitor la competenţele MAI şi ale Procuraturii Generale în cadrul mecanismului de examinare a plîngerilor privind reclamaţiile de tortură, precum şi funcţionarea sistemului de înregistrare şi examinare a acestor plîngeri.
Totodată, reprezentanţii MAI au comunicat despre scăderea numărului cazurilor de tortură şi tratamente degradante, drept urmare a îmbunătăţirii legislaţiei penale, precum şi continuării procesului de reformare instituţională. În contextul dialogului membrilor delegaţiei Consiliului Europei fiind prezentate măsurile întreprinse pentru îmbunătăţirea condiţiilor de detenţie în cadrul izolatoarelor de detenţie preventivă, acțiuni realizate în vederea asigurării respectării drepturilor persoanelor deţinute, respectiv prevenirii şi combaterii actelor de tortură .