Începând cu data de 05 martie 2013, când a fost lansat proiectul Centrului Unic de Monitorizare și Control al Traficului (CUMCT) al Serviciului Tehnologii Informaţionale al Ministerului Afacerilor Interne, au fost înregistrate 24.838 de încălcări ale regulamentului rutier şi aplicate amenzi în valoare totală de 6.810.580 de lei.
Pe perioada de activitate de 15 luni a Centrului, au fost întocmite un număr de:
- 15862 de Procese Verbale;
- Iniţiate 4795 de proceduri la rubrica Martor Ocular;
- Iniţiate 5796 de proceduri la rubrica Procese Verbale Mobile;
- Iniţiate 5032 proceduri la rubrica Depăşirea Limitei de Viteză.
Totodată, Centrul a înregistrat un șir de abateri comise și de către poliţiştii aflați în misiune.
Conform datelor privind activitatea CUMCT, se denotă faptul că, camerele instalate în intersecţii au un efect de disciplinare asupra participanţilor la trafic și comportamentul acestora a început să se schimbe simţitor. Numărul accidentelor a scăzut, iar extinderea rețelei pe toate traseele din țară unde riscul de accidente este sporit, a devenit o necesitate strategică, şi o prioritate pentru Ministerul Afacerilor Interne.
CUMCT şi-a început activitatea deplină în februarie 2014, iar în acest moment, camerele pentru monitorizare video sunt instalate în 41 de intersecții din municipiul Chișinău și din afara lui.
Accesați aici imagini VIDEO