Mergi la conţinutul principal
  • Clear
Postat de STI-MAI la Mie, 12/11/2019 - 08:26
Pavel Voico

Ministru al Afacerilor Interne

Datele personale

  • Numele, Prenumele: Pavel Voicu

  • Data nasterii: 29 ianuarie 1973

  • Locul nașterii: s. Frăsinești, raionul Ungheni, Republica Moldova

  • Nationalitate: Republica Moldova

Educație și formare:

  • 2010 - 2014: Institutul de Cercetări Juridice și Politice al Academiei de Științe a Moldovei, Doctorand;

  • 2006 - 2007: Academia de Administrare Publică pe lângă Președintele Republicii Moldova, Facultatea de Drept constituțional, Master în Drept;

  • 1990 - 1995: Academia ,,Ştefan cel Mare’’ a MAI, Facultatea de Drept, Specialitatea jurist, Specializarea urmărirea penală, Licențiat în Drept;


Experienţă profesională:

  • Noiembrie 2019 – prezent  Ministru al Afacerilor Interne;

  • Iunie 2019 – Noiembrie 2019  Ministru al Apărării;

  • August 2017 – Iunie 2019  Consilier al Președintelui Republica Moldova pentru misiuni speciale;

  • Februarie 2016 – August 2017  Șef al Inspectoratului de poliție mun. Bender;

  • Aprilie 2015 – Februarie 2016  Șef al Inspectoratului de poliție Buiucani mun. Chișinău;

  • Iulie 2012 – Aprilie 2015  Director General la uzina metalurgică SA «Laminorul» din mun. Brăila Romania;

  • Aprilie 2011 – Octombrie 2012  Șef adjunct al Direcției poliției transporturi a Departamentului poliției al MAI;

  • Februarie 2010 – Aprilie 2011  Comisar al Comisariatului de poliție al raionului Cimişlia;

  • Iulie 2007 – Februarie 2010  Comisar al Comisariatul de Poliție al sectorului Botanica al Comisariatului General de Poliţie mun. Chișinău;

  • Aprilie 2006 – Iulie 2007   Comisar al Comisariatului de poliție al raionului Călăraşi;

  • Septembrie 2004 – Aprilie 2006   Comisar adjunct pentru lucrul operativ al Comisariatului de Poliție al sectorului Botanica al Comisariatului General de Poliţie al mun. Chișinău;

  • Octombrie 2002–Septembrie 2004;  Șef al Secției control inopinat al Centrului pentru Combaterea Crimelor Economice și Corupție;

  • Decembrie 2000– Octombrie 2002;  Șef al Secției poliției Criminale al Inspectoratului de poliție al Județului Ungheni;

  • Iunie 1997–Decembrie 1999;  Inspector Superior al Departamentului pentru Combaterea Crimei Organizate si Corupției;

  • August 1995–Iunie 1997;  Anchetator penal al secției urmărire penală a Comisariatului de poliție al raionului Ungheni.

Limbi vorbite

  • Româna 

  • Rusa (avansat)

  • Franceză (la nivel de comunicare)

Starea civila

  •  căsătorit, un copil.