Mergi la conţinutul principal
  • Clear
Jizdan

Ministru al Afacerilor Interne

Datele personale

  • Numele, Prenumele: Alexandru Jizdan

  • Data nasterii: 13 iunie 1975

  • Locul nașterii: s. Geamăna, raionul Anenii Noi, Republica Moldova

  • Nationalitate: Republica Moldova

Educație și formare:

  • 2007 - 2008: Academia de Administrare Publică de pe lângă Preşedintele Republicii Moldova, Facultatea de administrare publică, studii postuniversitare, Chişinău, Republica Moldova.

  • 1997: Academia de Poliţie "Ştefan cel Mare", Ministerul Afacerilor Interne, Chişinău, Republica Moldova.


Experienţă profesională:

  • 2015 - 2016: Director-adjunct, Serviciul de Informaţii şi Securitate, Republica Moldova;

  • 2010 - 2014: Şef, Direcţia generală servicii operative a Departamentului de poliţie, Ministerul Afacerilor Interne, Chişinău, Republica Moldova;

  • 2008 - 2010: Şef, Departamentul servicii operative, Ministerul Afacerilor Interne, Chişinău, Republica Moldova;

  • 2007 - 2008: Şef-adjunct, Departamentul servicii operative, Ministerul Afacerilor Interne, Chişinău, Republica Moldova;

  • 2006 - 2007: Şef-adjunct, Direcţia poliţia criminală a Departamentului servicii operative, Ministerul Afacerilor Interne, Chişinău, Republica Moldova;

  • 2005 - 2006: Şef Secţie, Direcţia generală a poliţiei judiciare, Ministerul Afacerilor Interne, Chişinău, Republica Moldova;

  • August 2005-decembrie 2005: Inspector superior pentru cazuri excepţionale, Direcţia generală a poliţiei judiciare, Ministerul Afacerilor Interne, Chişinău, Republica Moldova;

  • August 2003 - August 2005: Şef Secţie, Direcţia generală a poliţiei judiciare, Ministerul Afacerilor Interne, Chişinău, Republica Moldova;

  • Decembrie 2002 - august 2003: Şef Serviciu, Direcţia generală a poliţiei judiciare, Ministerul Afacerilor Interne, Chişinău, Republica Moldova,

  • Noiembrie 2002 - decembrie 2002:  Şef, Direcţia de combatere a crimei organizate şi corupţie a IGP, Chişinău, Republica Moldova;

  • Aprilie 2002 - noiembrie 2002: Şef Secție, Direcția de combatere a crimei organizate din cadrul Departamentului pentru combaterea crimei organizate și corupție al IGP, Republica Moldova;

  • 2001 - 2002: Inspector principal, Direcţia de combatere a crimei organizate şi corupţie IGP, Chişinău, Republica Moldova;

  • 1999 - 2001: Inspector superior, Direcţia de combatere a crimei organizate şi corupţie IGP, Chişinău, Republica Moldova;

  • 1997 - 1999: Inspector, Direcţia de combatere a crimei organizate şi corupţie IGP, Chişinău, Republica Moldova;

  • 1992 - 1997: Cursant, Academia "Ştefan cel Mare", Ministerul Afacerilor Interne, Chişinău, Republica Moldova.

Starea civila

  •  căsătorit, trei copii.

Limbi vorbite

  • Româna (nativă)

  • Rusa

  • Engleza

  • Franceza