Guvernul Republicii Moldova

Ministerul Afacerilor Interne

A A A

Conducera - SDOI

Alexandru LARIONOV,  locotenent-colonel, Șef al Serviciului dirijare operațională și inspectare al MAI

 

Data şi locul naşterii:

13 septembrie 1977, s. Coşniţa, raionul Dubăsari, Republica Moldova.

 

Starea civilă: căsătorit, 2 copii. 

 

Studii:

2013 – 2015:  Academia de Administrare Publică de pe lîngă Guvernul Republicii Moldova

1997 – 2000:  Academia Trupelor de Grăniceri „Bogdan Hmelniţkii" din Ucraina

 

Activităţi de instruire adiţionale:

 

Septembrie-Octombrie 2005 - Trening:  "Familiarizarea cu sistemul de supraveghere a frontierei al Ungariei".

Iunie 2007 - Cursuri de psihopedagogie UPS „Ion Creangă"

Septembrie 2009 - Training: „Metode de instruire practicate în ţările UE”

Decembrie 2010 - Iulie 2011 - Participarea la elaborarea curriculumului ”Controlul frontierei” pentru Programul cursului internațional de pregătire pentru şefii de pichete (EUBAM, DCAF)

Martie 2011 - Training: „Analiza riscului” (EUBAM, DCAF)

Iunie - Iulie 2011 - Participarea la grupul de lucru pentru pregătirea cursului p/u şefii de pichete (EUBAM, DCAF)

Iunie 2011- Aprilie 2013 - Cursuri internaționale de instruire p/u şefii de pichete (EUBAM, DCAF) - studii la distanţă

Noiembrie 2011 - Training:  „Analiza riscului” (EUBAM, DCAF)

Octombrie – Decembrie 2011- Cursuri de recalificare – limba engleză pre-intrmediar

Martie 2012 - Training:  „Anticorupție în lucrul SG şi SV în RM”

Aprilie 2012  - Trening:  „Leadership şi Management” (EUBAM)

Septembrie 2012 - Trening: ”Aspecte practice şi metodologice ale proiectării documentelor curriculare, şi de planificare a procesului instructiv-educativ, în instituțiile de învățământ polițienesc din România”

Noiembrie 2012 -  Seminar regional „Susținere în elaborarea şi realizarea strategiei şi planurilor de acțiuni a MIFS” – Armenia

Decembrie 2014  - Trening: ”Operaționalizarea Serviciului Dirijare Operațională și Inspectare din cadrul Ministerului Afacerilor Interne al Republicii Moldova (MAI România)

Februarie 2015   - Familiarizarea cu sistemul de pregătire a PF Georgia (organizat de PFRM)

 

Activitate didactică:

Septembrie 2012 - Iunie 2015:  Lector-cumulard la specializarea „Securitatea de frontieră", Catedra Ştiinţe poliţieneşti şi socio-umane, Academia „Ştefan cel Mare" a MAI

Septembrie 2006 - Iunie 2012:  Lector-cumulard la specializarea „grăniceri", Catedra Artă Militară, Academia militară a Forţelor Armate „Alexandru cel Bun"

 

Experienţă profesională: 

Aprilie 2016 – prezent: Șef al Serviciului dirijare operațională și inspectare al MAI

Martie 2016 - Aprilie 2016: Șef adjunct al Centrului naţional de coordonare al Direcţiei generale management operaţional a Departamentului Poliţiei de Frontieră

Iunie 2015 - Martie 2016:  Specialist principal al secţiei operaţiuni a Centrului naţional de coordonare al Direcţiei generale management operaţional a Departamentului Poliţiei de Frontieră

 Martie 2013 - Mai 2015: Specialist principal al secţiei operaţiuni a Centrului naţional de coordonare al Direcţiei generale management operaţional a Departamentului Poliţiei de Frontieră

Iunie 2012 - Martie 2013: Specialist - profesor al Secţiei metodice a Colegiului Naţional al Poliţiei de Frontieră

Mai 2007 - Iunie 2012: Locţiitor Şef secţie - profesor al Secţiei metodice a Serviciului Grăniceri în Institutul Militar al Forţelor Armate

Iulie 2006 - Mai 2007: Locţiitor Şef secţie metodică a Serviciului Grăniceri în Institutul Militar al Forţelor Armate

August 2001 - Iulie 2006:  Şef  Pichet de Grăniceri

Noiembrie 2000 - Noiembrie 2001:  Locţiitor  Şef   Pichet de  Grăniceri 

 

 Limbi vorbite: Româna, Engleza, Rusa. 

 

 

 Valentin GORGAN, colonel de poliţie, şef adjunct Serviciu, şef al Direcţiei inspectare a Serviciului dirijare operaţională şi inspectare al MAI.

Data şi locul naşterii: 30.07.1977, satul Hănăseni, raionul Cantemir.
Studii:
• 1994 - 1999 Academia de poliţie „Ştefan cel Mare” a MAI.
Activitatea profesională:
• Activează în cadrul Ministerului Afacerilor Interne din 1994, deţinînd diferite funcţii ale corpului mediu şi superior de comandă.
• Din 12.09.2014 deţine funcţia de şef adjunct Serviciu, şef al Direcţiei inspectare a Serviciului dirijare operațională şi inspectare al MAI.
Starea civilă: căsătorit, doi copii.
 
Șef adjunct - Vacant 
MINISTERUL AFACERILOR INTERNE RAPORTUL MAI PRIVIND IMPLEMENTAREA PLANULUI NAȚIONAL DE ACȚIUNI PENTRU IMPLEMENTAREA ACORDULUI DE ASOCIERE RM-UE (PNAAA) ÎN ANUL 2015
raport privind realizarea planului national de actiuni
raport privind realizarea planului national de actiuni